III. Sokolský pohár ve Freestyle fotbalu

Třetí ročník Sokolského poháru ve Freestyle fotbalu uspořádala v sobotu 30. července 2016 martínkovská Tělocvičná jednota. Své umění s fotbalovým míčem na něm předvedlo celkem 16 účastníků, mezi nimi 5 začátečníků do patnácti let a dva nad patnáct. A nechybělo ani devět hráčů, kteří mají s tímto sportem letité zkušenosti a pravidelně se účastní i vrcholových akcí v nejen v naší republice. Ze Slovenska jako i v předešlých letech dorazila Lucia Kevická, která v roce 2012 vybojovala titul mistryně světa, v letech 2014 a 2015 pak na stejné soutěži skončila na druhém místě.

Freestyle fotbal někdo označuje jako kouzlení s míčem, nesmíme však od tohoto sportu očekávat magii připomínající kouzlení Davida Copperfielda, ani Pavla Kožíška. Jedná se spíše o žonglování, při kterém závodníci pomocí nohou, ramen či hlavy zpracovávají míč tak, aby kombinace „triků“ byla co nejpůsobivější a nejnáročnější a hlavně se musí snažit, aby jim míč nespadl na zem. Zbytek je už na samotných hráčích, vždyť i název vlastně vyjadřuje „volný styl“.  Záleží tedy na každém, jakou techniku zvolí a jak kreativní jeho vystoupení bude. Do Martínkova tento mladý a rychle se rozvíjející sport přivedl dnes již šestinásobný mistr ČR Petr Karásek, člen místního Sokola. Ten také zasedl v porotě spolu s dalším předním freestylerem Lukášem Hrůšou. Třetím porotcem byl jeden z nejlepších Maďarských hráčů Mátyás Kvártam. Ti společně hodnotili nejdříve začátečníky, v kategorii do 15. let obsadili druhé a třetí místo místní hoši Milan Urbánek a Leoš Sláma. Oba dva porazila velmi talentovaná jedenáctiletá Simona Molíková z Višňové, okres Znojmo. Pokud tato mladá slečna u Freestyle fotbalu vydrží, zdá se, že v budoucnosti o ní ještě uslyšíme. Starší kategorii začátečníků ovládl Marek Hrabovský před druhou Kateřinou Říhovou, kdy soutěžili sami dva. Pak na pódium umístěné v místním parku na návsi nastoupili zkušení hráči, kteří byli po kvalifikacích rozčleněni do závěrečných vyřazovacích bojů. A všichni přítomní diváci mohli vidět, že pokud se tomuto na nácvik časově velmi náročnému sportu někdo věnuje opravdu naplno, dokáže s fotbalovým míčem opravdu „kouzlit“. V soubojích jeden proti jednomu postupně vypadávali Ti, jejichž vystoupení sice porotu rovněž zaujalo, ale přeci jen proti nim stál o chloupek lepší soupeř. Až semifinále přineslo opravdu to nejzajímavější vystoupení a kombinace. A co teprve souboje o stupně vítězů, kde si třetí místo vybojoval Dušan Kuchařík z Račic u Hrotovic. V boji o příčku nejvyšší se proti sobě postavili Adam Křížek z Mělníka a právě Lucia Kevická. Ještě před vlastním vyhlášením výsledků třetího Sokolského poháru předvedli své umění všichni tři porotci, pak už zazněla fanfára a předávání pohárů těm nejlepším. Byť byl finálový souboj, takzvaný „battle“, hodně vyrovnaný a oba jeho aktéři několikrát svými výkony donutili publikum aplaudovat, porota přeci jen musela rozhodnout, kdo skončí první a kdo druhý. Vítězství si z Martínkova odvezla Lucia Kevická, která se nám poté svěřila, že na tuto akci jezdí velmi ráda: „Je to úplně jiné, než velké turnaje, takové víc domácí, přátelštější. Diváci jsou super, všechny nás povzbuzují a do Martínkova se vždy těším“ dodala sympatická dívka ze Slovenska. Dá se tedy předpokládat, že ji uvidíme i příští rok na dalším ročníku této soutěže. Že si Martínkov oblíbila, dokázala i tím, že za 14 dnů přijede opět, aby společně s Petrem Karáskem vystoupila během programu 3. Setkání rodáků, občanů a přátel naší obce.