Nápověda

Na tomto místě naleznete několik rad, jak používat web.

Menu

Práce s menu je jednoduchá. Horní menu je standardní, jednoúrovňové. Levé hlavní menu je stromové, tzn. má několik úrovní. Kliknutím na položku s šipkou se rozbalí submenu, tedy všechny další položky menu, které jsou vybrané položce podřízeny. Opětovným kliknutím na rozbalenou položku se submenu sbalí. Pokud nemáte zapnutý javascript, bude funkčnost stejná, pouze bude nutné pro rozbalení/sbalení menu nutné znovunačtení stránky.

RSS kanály aneb jak se nechat upozorňovat na novinky

Jestli si myslíte, že je nutné navštívit martínkovský web k tomu, abyste zjistili, co je na něm nového, mýlíte se. Pomocí technologie RSS můžete být o novinkách automaticky informováni. Programů, které toto umí, je spousta, ale úplně stačí, když používáte některý z moderních prohlížečů (IE7, Firefox, Opera). Kliknutím na symbol rss feed se můžete zaregistrovat k odběru novinek. Tento symbol naleznete v patičce stránky a po registraci budete informováni o všech novinkách na webu. Pokud Vám tato možnost nevyhovuje a chtěli byste odebírat novinky pouze z určité oblasti (např. od hasičů), zobrazte si Mapu webu (viz horní menu). Vedle každé kategorie uvidíte stejný symbol jako v patičce stránky, ale v tomto případě platí symboly pouze pro odběr novinek příslušné kategorie. Chcete-li odebírat novinky z více kategorií, jednoduše si zaregistrujte více kanálů (záleží na použitém software).

Schovávání bloků

Na každé stránce se vyskytují v levém či pravém sloupci tzv. bloky, jako např. hlavní menu, kalendář, ankety apod. Pokud se Vám zdá, že je informací příliš, nebo nechcete neustále rolovat stránku nahoru a dolů, můžete si klepnutím na lištu nadpisu bloku tento blok sbalit tak, že bude vidět právě jen tato lišta. Po opětovném kliknutí na lištu se blok opět rozbalí. Tato funkce je možná jen v případě, že máte zapnutý javascript.

Kategorie a klíčová slova

Zobrazíte-li si např. nějaký článek, uvidíte u něj v pravé části odkazy na kategorie informací, do nichž článek patří. Kategorie odpovídají kategorizaci webu, kterou si můžete zobrazit pod nabídkou Mapa webu. Kromě těchto pevně daných kategorií mohou být článku přiřazena i tzv. klíčová slova (ve skutečnosti slova i slovní spojení), která dále popisují obsah článku (např. Investiční akce, Soutěže, Tradice apod.). Po kliknutí na některé z těchto slov se zobrazí všechny informace spadající do uvedené kategorie.

Kalendář

Blok kalendáře slouží pro přístup k obsahu webu prostřednictvím kalendáře. Ve standardním zobrazení vidíte měsíc s jednotlivými dny. Speciálně vyznačené jsou dny, ve kterých byl vložen alespoň jeden příspěvek. Po kliknutí na takový den vidíte seznam všech příspěvků, které byly daného dne vloženy. Naproti tomu kliknutím na název měsíce ve standardním zobrazení získáte "velký" měsíční výpis. Nad jakýmkoli detailnějším zobrazením kalendáře máte k dispozici volby Rok/Year Měsíc/Month a Den/Day, které slouží k přepínání zobrazení kalendáře.

Vyhledávání 

Chcete-li vyhledat nějaké informace v obsahu webu,můžete využít nástroj pro vyhledávání. Funguje podobně jako vyhledávače na ostatních webech. Dostupný je vpravo nahoře. Chcete-li vyhledávat více slov, máte dvě možnosti. Zadáte-li slova jednoduše za sebou (např. Jan Novák), budou se vyhledávat všechny články a informace, ve kterých jsou obsažena slova "Jan" a "Novák", ale nemusí být nutně vedle sebe. Proto lze očekávat i výsledky typu "Skála Jan, Novák Oldřich" apod. Většího úspěchu dosáhnete, když taková dvě slova (a nemusí jít jen o jméno osoby) uzavřete do uvozovek - "Jan Novák". V tom případě se bude hledat výskyt slovního spojení v přesné podobě, ale bude-li někde text jako třeba "Novák Jan", úspěšní už nebudete.

Kromě standardního vyhledávání můžete využít i podrobné vyhledávání, které nabízí spoustu upřesnění a pomůže Vám tak najít to, co skutečně hledáte. Podrobné vyhledávání je dostupné ve stránce vyhledávání, kde se zobrazují výsledky vyhledávání, anebo můžete za název webu zadat /search a dostanete se na tutéž stránku bez výsledků.

Urychlení webu pomocí cache aneb proč se na webu objevují některé informace opožděně

Aby byl web opravdu rychlý a stránky se zobrazovaly s co nejmenší prodlevou, existuje k tomu účelu řada technik. Jednak se optimalizuje software pro zpracování stránky, aby se např. minimalizoval počet spojení s databází, jednak se používá tzv. cachování výstupu, a to dokonce na několika úrovních. V principu jde o to, že se vygenerovaný výstup (tedy konkrétní webová stránka) ukládá do mezipaměti (cache). Pokud si tedy návštěvník webu vyžádá určité informace (tedy nějakou stránku), nejdříve se zjistí, zdali již přesně tato stránka nebyla požadována dříve. Pokud ano, bude nabídnuta hotová vygenerovaná stránka uložená jako prostý html kód v mezipaměti (obvykle někde v databázi), což přinese výraznou časovou úsporu. Nevýhodou je, že taková stránka uložená v mezipaměti stárne (mezitím se mění obsah webu, teplota obce atd.) a proto musí být po určité době znovu vygenerována. Za cenu určitých zpoždění se ale web výrazně urychlí, proto je tato metoda častá. Cachování může být nejen na webserveru, ale i někde mezi webserverem a uživatelem (proxy servery), což na rychlosti může ještě přidat.